+420 775 333 484 info@balkonovesite.cz

Klíšťák holubí a čmelík kuří (dva "holubí" roztoči)

V peří a na těle holubů, v jejich hnízdech a trusu se může vyskytovat až 100 různých původců nemocí (viry, plísně, bakterie, mikroorganismy podobné bakteriím) a parazitů (prvoci, červi). Za nejznámější parazity jsou v našich krajích považováni Čmelík kuří a velký Klíšťák holubí. Vyskytují se v hnízdech zdivočelých holubů např. na nepoužívaných balkónech panelových domů.

Tito roztoči, převážně v noci aktivní živočichové sající krev, pronikají z hnízdišť holubů na obytných domech a stěhují se přímo do vytápěných bytů, kde poté napadají spící děti ale i dospělé. Jejich kousnutí pak způsobuje mnohé vážné zdravotní problémy – jak je uvedeno níže.

Klíšťák holubí (Argas reflexus, Fabricius, 1794)

Délka těla je až 9 mm a šířka až 6 mm. Hladoví jedinci mají temně hnědé zbarvení, po nasátí jsou až hnědofialoví.

Reakce po bodnutí může být tak silná, že otok dosáhne až 5 cm v průměru. Zpočátku je světle červený, později až fialový a přetrvává i několik týdnů. Při silnějším pobodání se dostavují i příznaky celkové otravy organizmu toxiny slinných žláz klíšťáků. Projevují se zvracením, bolestmi hlavy, zrychlením tepu atd. Bodnutím mohou být do ranky zaneseny pyogenní baktérie, které mohou způsobit trvalé dermatitidy (zánětlivá onemocnění kůže).

Čmelík kuří (Dermanyssus gallinae, De Geer, 1778)

Je to drobný roztoč s délkou 0,7 mm a šířkou 0,4 mm, bílé až žlutohnědé barvy. Po nasátí krve dosahuje délky až 1 mm a má červené až rubínové zbarvení.

Čmelík kuří je parazit hlavně u domácích kurovitých ptáků, ale nachází se i u holubů. Bodnutí těmito roztoči je vesměs jen málo bolestivé, ale způsobuje nepřiměřeně velkou lokální alergickou reakci, kdy při opakovaném napadení mohou vznikat ekzémy až dermatitidy. Navíc byl u čmelíka kuřího opětovně nalezen virus klíšťové encefalitidy, která je velmi vážným onemocněním centrální nervové soustavy.

Následkem hnízdění holubů na obytných domech tj. v blízkosti bytů může být tedy kromě nepříjemné nečistoty i přenos infekčních onemocnění na člověka (histoplazmóza, ornitóza, salmonelóza, aj.), a navíc jsou peří a trus holubů alergenní a hostí i nebezpečné roztoče, kteří způsobují trvalé dermatitidy, ekzémy, ale i klíšťovou encefalitidu.

Z výše uvedených důvodů nelze brát přítomnost holubů na lehkou váhu, ale je nutné se před nimi chránit. Nejjednodušším způsobem je zamezit jejich přístupu na nepoužívané balkóny – a to nejlépe sítí, a tím jim znemožnit hnízdění v blízkosti bytů. Chraňte sebe a své děti!


© 2024 - Balkonovesite.cz | design getsimplethemes